Předválečné vily v Aši

vila "Eduard Adler"

ulice Moravská

stále stojí

Tato vila byla postavena v roce 1878 pro továrníka Eduarda Geipela. Ten byl jedním ze zakladatelů firmy Gebrüder Adler a jejich hlavní továrna stála hned vedle. Po smrti Eduarda zdědil dům jeho syn Rudolf. Tato vila je stylově i půdorysem podobná vile Gustava Fischera v Sadové ulici. Je možné, že jsou od stejného architekta. Vilu v Sadovce projektoval Johann Köhler. Po válce měla tato stavba velké štěstí, protože právě u ní se zastavila demolice liché strany Moravské ulice. Vedle stojící velká továrna (v té době již ale fungující jako bytový dům) a vila Richarda Adlera byly srovnány se zemí kvůli stavbě paneláků. Do první poloviny prvního desetiletí 21. století se vila dochovala zcela v původním stavu a sloužila jako ubytovna pro ženy pracující v Ohaře. Údajně zde byly ubytovány hlavně dělnice z Polska. Později byla na severní straně přistavěna malá hospoda a v roce 2009 byla přidána další přístavba k čelní straně budovy. I přes tyto úpravy je vila ve velmi dobrém a pěkném stavu. Na portálu na severní straně, kde se nacházel původní hlavní vchod, je dodnes patrný letopočet 1878, tedy datum, kdy byl dům postaven.

vila "Ernst Adler"

ulice Kamenná

zničena

Vila postavená roku 1868 patřila továrníku Ernstu Adlerovi. Ten měl svou fabriku v Dukelské ulici. Dům stál na pozemku, kde se dnes nachází parkoviště supermarketu Penny. Od 15. dubna 1939 zde bylo sídlo Krajské správy NSDAP. Vila je na fotografii zachycena ještě v roce 1964. Datum demolice neznám. Poté, co byla podle mě z nepochopitelného důvodu zbourána (nic zde místo ní totiž postaveno nebylo), byl celý plácek (dům + zahrada) prázdný až do konce devadesátých let. Občas se zde akorát usídlil kolotoč, jinak byla celá plocha dekády zabahněným parkovištěm.

Neověřené informace: po válce zde bylo čalounictví “Klus & Langer”.

Na fotografii je zcela vlevo také zachycen dům doktora Albertiho, který byl také zbourán.

vila "Georg Adler"

ulice Na Háji

stále stojí

Tuto vilu si nechal v letech 1904-1905 postavit ašský továrník Georg Adler. Stavitelem byl Ernst Hausner z Aše. Někdy v historii byla odebrána východní věž a nebyla už nikdy vrácena. K západní straně domu byla přistavěna terasa. V současné době slouží vila jako rodinný dům a je o ní dobře pečováno

vila "Karl Adler"

ulice Kamenná

zničena

Vila Karla Adlera byla na ašské poměry poněkud netradiční. Nejednalo se totiž o samostatný dům, ale spíše o řadovou stavbu. Byla postavena na rohu tehdejší Josefské ulice a Poštovního náměstí a v podstatě byla jižní branou liché strany vilové cesty Peintu, která byla baštou rodin Adlerů a Jägerů. Vila měla bohatě zdobenou fasádu včetně čísla domu nad vchodem. Na straně dnešní Kamenné ulice se nacházela osmistranná cibulovitá věž. Vila byla postavena k barevně Karla Adlera, která s vilou přímo sousedila. Po válce vila sloužila jako školní družina pro Kamennou školu. Tato nádherná stavba byla spolu s celou fabrikou, v té době známou jako garáže OPS, zbourána v roce 1985.

vila "Richard Adler"

ulice Moravská

zničena

Tato vila patřila továrnické rodině Adlerů, kteří měli v Aši několik továren, jednu hned vedle (již nestojí). Vila stála na severním konci Moravské ulice, přibližně naproti dnešní mateřské škole. Dnes místo ní stojí několik nižších panelových domů. Cirka v 60. letech 20. století sloužila jako dočasná škola pro minimálně jednu třídu. Bylo to v době rekonstrukce základní školy v Kamenné ulici, která sem musela své třídy dočasně umístit. Na fotografiích je zachycena také v době velké likvidace Goethova náměstí. Je tedy pravděpodobné, že byla stržena spolu s ním, nebo brzy poté, kvůli stavbě panelových domů.

vila "Bareuther"

ulice Palackého

stále stojí

vila "Baumgärtel"

ulice Studentská

stále stojí

Takzvaná “soudcovská vila” se nachází na velkém pozemku ve Studentské ulici (na tzv. Stalince). Lépe je ale vidět z ulice Americká. Sousedí s bývalou hlavní soudní budovou ašského okresu (dnes 4. ZŠ). Před válkou si jí nechal postavit továrník Baumgärtel. Po válce sloužila jako dům pro soudce. Budova je dlouhá léta opuštěná a chátrá. Vyhořela 15. srpna 2013.

//Další fotky na vlastní straně: vila Baumgärtel.

vila "Wilhelm Burgmann"

ulice Chebská

stále stojí

Tato krásná vila patřila Wilhelmu Burgmannovi, textilnímu podnikateli, který měl svou továrnu v Nádražní ulici. Dodnes se zachovalo i příslušenství zahrady včetně kašny. Po válce vila sloužila až do devadesátých let jako mateřská škola. V roce 1999 byla přebudována na kanceláře a byty.

vila "Max Eisenschiml"

ulice Chebská

stále stojí

Vilu si nechal postavit Max Eisenschiml, fabrikant vlastnící továrnu MECO v Mánesově ulici (později Aldo, Hasso & Lego). Byla za ní pěkná zahrada a přístup byl i z Mánesovi ulice. Údajně zde rostly vzácné druhy stromů. Na historických fotografiích je dobře vidět, že vila prošla ještě před válkou malou přestavbou. Byla zvýšena o jedno patro a změnil se tak i štít budovy. Po válce zde byl mateřská škola, později kanceláře celní zprávy.

vila "Gustav Fischer I."

ulice Na Vrchu

stále stojí

Vila postavena pro továrníka Gustava Fischera ml. podle návrhu Johanna Köhlera v roce 1896. Ze dvou stran je obklopena Geipelovým parkem. V roce 1956 se sem a do vedlejší Fischerovic vily přestěhoval z Větrova Dětský domov, který je zde dodnes. V devadesátých letech byla vila zvětšena.

V Aši se nachází další dvě vily podobného architektonického stylu, ale zatím nevím, zda jsou také Köhlerovým dílem.

vila "Gustav Fischer II."

ulice Sadová

stále stojí

Tato vila byla postavena pro Gustava Fischera st., ašského továrníka podle plánu Johanna Köhlera v roce 1897. Stylově i půdorysem je velice podobná vile Eduarda Adlera v Moravské ulici.

Někdy po válce zde byly zřízeny jesle, které byly zrušeny v 90. letech 20. století. Dlouhou dobu byla vila opuštěná a pomalu devastovaná. V nedávné době na ní začali být prováděny záchranné práce (nová okna, oprava střechy apod.) Stále je však neobydlená. Naproti se nachází další překrásná ukázka předválečné architektury, vila sloužící v minulosti jako léčebna dlouhodobě nemocných (LDN), dnes rekonstruovaná na jednu z budov dětského domova.

V druhé polovině roku 2013 byly z neznámého důvodu odstraněna všechna plastová okna a vila je tak zcela nechráněna vůči povětrnostním podmínkám.

vila "Gustav Fischer III."

ulice Sadová

stále stojí

Další z vil Fischerů stojí také v Sadové ulici, přímo naproti té předchozí. Je o něco novější než její soused, i tak byla ale postavena před rokem 1906. V tomto roce je psána na Gustava Fischera, později na Karla Fischera. Po válce se “proslavila” jako tzv. LDNka (léčebna dlouhodobě nemocných). V prvních letech 21. století se z ní stala jedna ze tří budov ašského dětského domova. Byla naprosto perfektně rekonstruována. Bralo se zřetele na každý historický detail fasády i na dřevěná obložení a špičatou věžičku. Díky tomu se zachoval nádherný kousek historie.

vila "Gustav Fischer IV."

ulice Okružní

stále stojí

Vila patřící továrnické rodině Fischerů má adresu Okružní, protože vjezd se dříve nacházel právě tam. Dnes je budova součástí Dětského domova, který se sem přestěhoval z Větrova. Vila je ve velice dobrém a udržovaném stavu.

vila "Christopfer Fischer"

ulice Palackého

stále stojí

Tato vila se nachází na rohu ulic Palackého a Nohova. Byla postavena v roce 1921 podle návrhu architektů z firmy Köhler & Pschera. Po válce se zde nacházeli jesle a poté lékařské ordinace, pro jejichž účely slouží budova dodnes.

Na jižní straně domu se v zahradě zachovalo původní schodiště a kamenná kašna se lví hlavou. O zahradu se ale očividně nikdo nestará, kašnu jsem málem ani nenašel.

vila "Arnold Geipel"

ulice Na Vrchu

stále stojí

Jedna z nejmasivnějších ašských vil stojí v ulici Na vrchu. Nechal se ji někdy mezi lety 1925-1930 postavit továrník Arnold Geipel z velké ašské fabrikantské rodiny. Architektem i stavbyvedoucím byl Emil Rösler z Plavna. Stavba je moderního stylu s hlavním vchodem na severní straně. Štíty na třech stranách budovy jsou obložené tmavým dřevem s ozdobnými prvky. Na východní straně se původně nacházela nízká veranda. Do severní části budovy byl také instalován nový výtah. Kdysi velký pozemek tvořil spolu s Fischerovými zahradami a Geipel-parkem rozlehlou zelenou plochu. K vile vedla na západní straně cesta ze spodní Geipelovic fabriky.

Po druhé světové válce se zde nacházely byty, v 50. a 60. letech byty pro zaměstnance Ohary. Později vila sloužila jako část komplexu OÚNZ (Okresní ústav národního zdraví) jako tzv. LDN (Léčebna dlouhodobě nemocných). Později se stala soukromým majetkem firmy Carvac a střídavě zde sídlí různé firmy a lékařské ordinace.

Vila byla v roce 2013 na prodej. Její cena byla 12.400.000 CZK.

vila "Gustav Geipel"

ulice Gustava Geipela

stále stojí

Vila ašského patriota a dobrodince Gustava Geipela byla postavena v roce 1888. Po jeho smrti jí koupila továrnická rodina Fischerů. Někdy od 70. let 20. století se zde nacházelo ašské oddělení Policie ČR (předtím VB). Policie opustila vilu v roce 2017 a přestěhovala se do objektu bývalého finančního úřadu v Karlově ulici. Vila je ve velmi dobrém stavu, na zahradě u parkoviště se zachoval i nádherný dřevěný zahradní dům. Od té doby, co jí policie opustila, je vila prázdná.

vila "Christian Geipel"

ulice Gustava Geipela

stále stojí

Vilu si nechal v roce 1889 postavit Christian Geipel z velké ašské průmyslové rodiny. Po válce se zde nacházeli jesle, nyní je zde mateřská škola. V roce 2013 prošla vila zateplením a opravou fasády.

vila "Geipel"

Nový Žďár

stále stojí

Tato vila se nachází na Novém Žďáru schovaná mezi stromy za budovou postavenou jako domov pro sociálně slabé tkalce (Albert-Kirchhoff-Fürsorgeheim der Stadt Asch, později kasárna PS). Původně zde byl údajně tzv. Dům pro ženu a dítě (Hilfstellung für Mutter und Kind), po válce dětská ozdravovna. Vila poté pravděpodobně stala součástí kasáren PS. Dnes se zde nachází noční klub.

vila "Richard Geipel"

ulice: Neumannova

stále stojí

Přední vila původně patřila Jägerům, později ji odkoupil Richard Geipel. Zadní vila patřila Eduardu Geipelovi, který měl fabriku o něco níže (nad Kovem).

Všechny ozdobné prvky na obou vilách včetně věže byly odstraněny a pomocí mezibudovy byly spojeny k sobě. Původní vzhled se zcela vytratil a jen málokdo by dnes tipoval, že to kdysi byly krásné vily. V roce 2010 byl celý komplex zateplen a zrekonstruován, ale v roce 2011 byl dětský domov uzavřen. Osud komplexu zatím není zcela jasný.

vila "Hannemann"

ulice: Republikánská

stále stojí

Vila továrníka Hannemanna, který měl svou velkou textilní továrnu na Sibiřské ulici (později n.p. Krajka, dnes Cima Aš).

vila "Hofmann"

ulice: Slovanská

stále stojí

Tuto vilu si nechal v roce 1924 postavit ašský továrník, Julius Hofmann. Stavebníkem byla ašská firma Hausner & Meier. Naposledy jí před válkou vlastnil zemský rada, Dr. Richard Manner. Po válce se stala soukromým domem, poté se zde vystřídalo několik tzv. “nočních klubů” a nyní je vila prázdná a na prodej.

vila "Georg Huscher"

ulice Havlíčkova

zničena

Vila Huscher stála v Havlíčkově ulici na místě, kde se dnes nachází příjezdová cesta k plaveckému bazénu. Často byla pro svou krásu přezdívána Huscher Schlössl (Huscherův zámeček). Jednalo se však o majestátní fabrikantskou vilu. Tu si nechal v roce 1810 postavit J. Künzel. V roce 1914 ji odkoupil nový majitel jménem Kirchhoff a přistavěl k domu krásné podloubí směrem do zahrady a přidal věž na jižní stranu. Později vilu získal Georg Huscher, který měl hned vedle vlastní velkou přádelnu. Ta stála spolu s Roglerovou tkalcovnou nad pozemky, kde je dnes bazén a park. Fabriky však kompletně vyhořely v roce 1901. Vila zde zůstala a stála údajně ještě v 60. letech. Na fotografii z roku 1967 jsou však vidět již jen ruiny.

vila "Adolf Jäger"

ulice Kmochova

zničena

Vila postavená někdy mezi lety 1930-1935 patřila Adolfu Jägerovi. Po válce zde byl Městský dům pionýrů a mládeže Aš a později, někdy okolo roku 1967, na nějakou dobu údajně také mateřská škola. Poté vila sloužila jako nájemní dům. – Od počátku 21. století vila chátrala, interiér i exteriér byl ničen vandaly a bezdomovci, kteří zde často přespávali. Ti jsem také nanosili tuny odpadu. Střecha byla zničená a mnoho let byla zakryta modrým igelitem. Kdysi krásná velká zahrada zůstala silně zarostlá.

V roce 2018 byla vila zakoupena novým majitelem a ještě téhož roku srovnána se zemí.

vila "C. F. Jäger"

ulice Moravská

stále stojí

Jedna ze dvou vil továrníka Jägera byla postavena na rohu Moravské ulice a Poštovního náměstí místo původního dvora, hned naproti Jägerově fabrice (zbourána). Vila sloužila po válce jako družina pro školu v Kamenné ulici (1. ZŠ), později jako zvláštní škola a nyní je zde lékařská ordinace a lékárna. Vila je v dobrém stavu.

vila "Georg Jäger"

Krásná - Větrov

stále stojí

Jedna ze dvou vil továrníka Jägera byla postavena na rohu Moravsk

Tato nádherná novorenesanční vila byla postavena továrníkem Georgem Jägerem. Po stavbě nové vily o něco výše sloužila také jako správní budova pro sousední Jägerovu barevnu. Nachází se u křižovatky silnic z Aše do Hranic a Doubravy. Po válce sloužila dále jako kancelářská budova pro barevnu, poté pro nástupnické firmy. Již minimálně dekádu je však zcela prázdná a byla ponechána osudu. Je totálně zdevastovaná bezdomovci a zloději kovů. Firma která v roce 2013 zbourala barevnu však oznámila, že je v plánu vilu zachránit.

Další informace a fotky najdete na vlastní stránce: Vila Jäger I. (Větrov)

 

vila "Just"

ulice Na Háji

stále stojí

Tato vila byla navržena v roce 1924 architektem Karlem Ernstbergerem ze Stříbra jako sídlo pro rodinu Justů. Stavitelem byla ašská firma Otto Luecker. Justové zde pravděpodobně nikdy nebydleli, jen jejich správce. Dnes slouží jako soukromý dům a je dobře zachovalá a udržovaná.

Od pamětníka jsem se dozvěděl, že zde bydlel majitel továrny pod vilou. Měl na mysli továrnu Korndörfer na Selbské (Metra, později Aritma). Do vily prý z továrny vedla zadní cesta skrze zahradu. Nevím ale, zda měl na mysli předválečného majitele, nebo poválečného národního správce.

vila "Albert Kirchhoff I."

ulice Šumavská

stále stojí

Tuto vilu nechal v letech 1903-1904 postavit ašský továrník Albert Kirchhoff, ale hned o pár let později, v roce 1908 ji věnoval evangelické farnosti jako “Nadační dům Alberta Kirchhoffa”. Dnes je vila soukromým domem, dobře udržovaná.

Můžete si všimnout, že vila prošla malou proměnou. Zmizela totiž původní cibulovitá kupole na polygonální věži a nahradila jí osmistranná, jednodušší špičatá věžička.

V roce 2013 byla vila na prodej. Její cena byla 1.890.000 CZK.

vila "Albert Kirchhoff II."

ulice Komenského

stále stojí

Tuto vilu si nechal postavit továrník Albert Kirchhoff jako svoje letní sídlo ve stejném roce (1904), jako svůj hlavní dům v Šumavské ulici. Vila je umístěna v parku, který nechal Kirchhoff vybudovat a který po něm byl pojmenován. Vchod je z Komenského ulice. Původně k vile patřil mnohem větší pozemek než dnes. Na jižní straně se nacházely krásně upravené zahrady s jezírkem a lavičkami. Bylo také dbáno na správné odvodňování v parku, čehož se po válce zanechalo, a proto je celý lesopark dnes podmáčený. Circa od 70. let byla pravděpodobně prázdná, a v 90. letech byla zcela zničená. Všechno vnitřní dřevěné obložení bylo buď ukradeno nebo rozlámáno, chyběla okna i dveře. Někdy po roce 2000 byl dům konečně zakoupen a zachráněn. V současné době je obydlen a je o něj dobře pečováno.

vila "Alexander Klaubert I."

ulice Pivovarská

stále stojí

Tato vila s číslem popisným 153 původně patřila Zedtwitzům (Erdmann→Siegmund→Carl), kteří po zničení ašského zámku přestavěli původní Meyerův dvůr (Meyerhof) k obrazu svému. Ten je vzpomínán již v roce 1771. Zedtwitzové zde žili až do roku 1870, kdy dům prodali průmyslníkovi J.C. Klaubertovi. V současné době se tato vila tedy řadí mezi nejstarší stavby v Aši.

Po válce vila sloužila jako tzv. Dům řemesel (opravna kol, zámečnictví, výroba klíčů, krejčovství, propagace, čalounictví, kovárna, sklenářství). Po roce 1989 se stala objektem machinací, měnila majitele kteří se o ní nestarali a chátrala. Prošla si těžkou dobou, ale nakonec byla zachráněna. Byla kompletně rekonstruována (pravděpodobně 2003-2004) a byl k ní přistavěn přízemní sál. Dnes slouží jako restaurace.

vila "Alexander Klaubert II."

ulice Březová

stále stojí

Velká a výrazná vila, které si v dnešní době všimne jen málokdo, byla postavena v roce 1898 pro Alexandra Weisse, v již rok jím zavedeném Weissově parku. Později ji odkoupil továrník Klaubert (továrnu měl v Kamenné ulici). Exteriér stavby se do dnešní doby zachoval ve velice pěkném stavu. Věžička na jižní straně však byla odstraněna. V 90. letech 20. století dům sloužil jako restaurace. Dnes se jedná o soukromý, dobře udržovaný dům.

Vila je poměrně dobře vidět z Hlavní ulice, přibližně z místa u Střelnice.

vila "Gustav Korndörfer"

ulice Hedvábnická

zničena

Tato vila byla postavena v roce 1886 a patřila továrníku Gustavu Korndörferovi, který měl fabriku na Saské ulici. Vila sousedila s budovou továrny v Hedvábnické ulici. Nevím přesně, kdy byla zbourána, ale jako ruina se na fotografiích objevuje ještě v 60. letech 20. století. Na fotce z roku 1968 ale již nestojí.

vila "Karl Korndörfer"

ulice Nedbalova

stále stojí

Vila postavená někdy mezi lety 1923-1930 patřila továrníku Korndörferovi, který vlastnil nejprve jen menší továrnu ve Skřivánčí ulici (později známou jako Redox) a ve 30. letech společně s podnikatelem Hilfem odkoupili Burgmannovu fabriku v Čapkově ulici.

Vila je perfektně zachovalá, jsou zde pravděpodobně ještě i původní okna i původní sloupky oplocení.

vila "Künzel"

ulice Horská

zničena

Tato stavba je v tomto seznamu vil malou zvláštností. Jako jediná byla totiž zbourána již před válkou. Údaje o ní zatím mám tedy jen strohé, ale v budoucnu snad doplním.

Vilka byla postavena před rokem 1890. Dostala se ke mě informace, že původně patřila rodině Benderů, kteří jí mohli i postavit. Ale tuto informaci nemohu ničím podložit. V adresářích je vila již od roku 1906 uváděna jako majetek firmy Künzel & Schneider. Majitelé této firmy měli hned vedle svojí textilní továrnu, která byla dostavěna poté, co byla vila zbourána. Továrna je od té doby o něco delší, dosahuje až ke krásné, dosud stojící, Künzelovic vile.

Co se vily samotné týče, byla velice prostých tvarů. Layout byl pravděpodobně obdélníkového tvaru, hlavní vchod byl z východní strany.

Kvůli stavbám továren Künzel & Schneider a později také Geipel & Klaus je vila na fotografiích zachycena jen velice sporadicky. Tato hlavní fotografie zachycuje budovu přímo jako jediná. Raritou je však fotografie, kde je vila vidět ještě před dostavbou nádraží Aš-město, před dostavbou restaurace Jägerhaus (Myslivna, dnes již bývalé kasíno) i továren.

vila "Lindemann"

ulice U nádraží

stále stojí

Vila původně postavena pro továrníka Lindemanna, který měl v sousedství svojí textilní továrnu. Jak továrnu, tak vilu později odkoupili nástupci firmy Kirchhoff.

Dům je dnes ve velmi špatném stavu, i když od roku 2012 probíhají nějaké ty opravné práce. Během této opravy byla odstraněna původní, dřevem zakrytá terasa.

vila "Marta"

Vernéřov, uprostřed lesa

stále stojí

Vila Marta se nachází uprostřed přírodního parku Halštrov. Je známa jako “myslivecká vila”. Ve skutečnosti byla postavena jako ozdravovna pro zdravotní spořitelnu. V dnešní době je dlouho opuštěná a naprosto zdevastovaná. Nachází se zde zastávka na turistické, zeleně značené trase, nazývaná U Marty. Okolo vily protéká Bílý Halštrov.

Při mé návštěvě v květnu 2011 měla vila částečně novou střechu (na rozdíl od roku 2008 když jsem tam byl naposledy). Vypadá to však jako by oprava začala ale byla přerušena a již nebyla dokončována. Od mé minulé návštěvy také zmizelo bednění z některých oken a přibyl velký nepořádek v okolí domu.

vila "Penzel"

ulice Okružní

stále stojí

Po válce zde byla školní družina pro základní školu Okružní. V 90. letech 20. století zde byla restaurace Myslivna. Po zrušení myslivny a změně majitele byla přistavena poměrně rozsáhlá terasa se schody. Dnes budova slouží jako kasino známé pro své pokerové turnaje.

vila "Schmidt"

ulice Textilní

stále stojí

Vila podnikatele Schmidta.

vila "Stein"

ulice Na Háji

stále stojí

Tuto vilu si v roce 1887 nechal postavit ašský právník Dr. Ernst Stein, který měl svou kancelář v již neexistujícím domě na Hlavní ulici. V současné době je to první stavba na pravé straně ulice Na Háji. Je postavena v mírném svahu v zajímavé vilové čtvrti. Ze severu, východu a jihu jí obklopuje klausenbergský park. Z lidových povídaček jsem doslechl, že poslední poválečný majitel domu záhadně a beze stopy zmizel. Dnes je vila zcela zdemolovaná, vypálená a stropy jsou propadlé. Vinou českého práva nemůže město nikterak zasáhnout do této situace. Podle nového zákona z roku 2012 může město zabavit nemovitost, o kterou se nikdo 10 let nestará. V případě této stavby tomu tak může být až v roce 2022. Podle mě už v té době budou z vily jen ruiny.

vila "Thorn"

ulice Mikulášská

stále stojí

Vila průmyslníka Thorna, který měl svojí továrnu v Hedvábnické ulici, jen kousek odsud. Vila měla vchod jak z Hedvábnické tak z Mikulášské ulice. Stejně jako vila Unger patřila i tato stavba do správní oblasti Niklassberg.

vila "Georg Unger"

ulice Mikulášská

stále stojí

Dnes krásně žlutá vila na Mikulášském vrchu byla postavena textilním podnikatelem Georgem Ungerem. Ten koupil pozemek na kterém stojí od Zedtwitzů, ašského šlechtického rodu. Až do roku 1814 stál na jejím místě ašský zámek, který ale bohužel lehl popelem během velkého požáru. Unger spáleniště získal a postavil zde tento dům a založil krásnou zahradu. Vilu poté získal Ungerův stejnojmenný syn (“otec ašské rozhledny”) a později ji prodal velkopodnikateli Eduardu Klaubertovi.

Nemám nejmenší tušení, co v budově bylo mezi lety 1946 až 1966, kdy se sem ze staronové radnice přestěhovalo městské muzeum. Tato informace není známa ani v samotném muzeu. Budova mohla být ale podle tehdejších poměrů prázdná až do počátku 60. let 20. století, kdy proběhla rekonstrukce vnitřních prostor a demolice východního křídla budovy, a v květnu 1966 sem bylo přemístěno muzeum z budovy radnice. 15. března 1975 bylo muzeum pro havarijní stav budovy uzavřeno, práce na opravě začaly v roce 1979 a v nově upravených prostorách byla otevřena textilní expozice až 12.prosince 1986. (M)

Stavba i její zahrady byli celkově rekonstruovány v roce 2009. Tato rekonstrukce se ukázala být nekvalitní, neboť již během zimy 2010/2011 začala odpadávat fasáda na západní straně budovy.

vila "Christian Wagner"

ulice Na Háji

stále stojí

Tato vila byla postavena v roce 1908, nedlouho po stavbě vily Georga Adlera o kousek výše ve svahu. Nechal si jí postavit Christian Wagner, textilní fabrikant, který měl svou továrnu na Saské ulici. Po jeho smrti zdědili vilu i továrnu jeho synové. – Vila stojí v prudkém svahu nad ulicí Saská, kde se také nacházela původní zahrada a rybníček. K nim vedlo od domu prudké schodiště. Jeho zbytky jsou dnes stále patrné a stále vedou k malému rybníčku. Ten dnes však k domu již nepatří a on i jeho okolí jsou značně zpustlé. Vila je naopak ve velice dobrém stavu a ještě donedávna se zde nacházela umělecká galerie Na Háji.

vila "Wolfrum"

ulice Sibiřská

stále stojí

Starší z vil továrníka Wolfruma, který si postavil hned vedle svou textilní továrnu poté, co zrušil tu předešlou na rohu Hlavní a Gustava Geipela. Tato vila je velice krásná a je chloubou Sibiřské ulice. Vila vedle patřila také Wolfrumům

vila "Zäh"

ulice Žerotínova

stále stojí

Tato vila stojí v Žerotínově ulici, na pozemku na křižovatce s ulicí Mánesova. V roce 1930 si jí nechal postavit továrník Zäh, který vlastnil menší textilní fabriku v Nedbalově ulici (dnes pravá část ubytovny).

Všechny barevné (současné) fotografie na těchto stránkách jsou mým vlastním dílem.

Zdroje historických snímků na této straně

Luděk Buchar (Aš-CZ) (2x)

Petr Kundt (Aš-CZ) (2x)

Stanislav Cerha (Aš-CZ) (2x)

Muzeum Aš (2x)

Kamil Oldach (Wiesbaden-D) (1x)

Petr Strnad (Aš-CZ) (1x)

Martin Novak-Rutrich (Braunschweig-D) (1x)

Stiftung Ascher Kulturbesitz (1x)

Jiří Koudelka (Aš-CZ) (1x)

Karel Haborák (Aš-CZ) (1x)

Armin Herold (Neuhausen-D) (1x)

Jan Lelovský (Aš-CZ) (1x)

Petr Fritsch (Bridel-LUX) (1x)

Reference

(M) – informace laskavě poskytl ing. Krátký z Muzea Aš