Od starého k novému

Od starého k novému – Budujeme Aš v 60. letech 20. století byl název výstavy, která byla zahájena vernisáží ve čtvrtek 29. června 2023. Výstava trvala do 3. září 2023.

Jak název napovídá, výstava byla zaměřena na společenský a ekonomický vývoj šedesátých let minulého století. Během vernisáže provedla paní Jana Kočišová, kurátorka národopisné sbírky ašského muzea, asi dvacítku návštěvníků první “panelovou” desetiletkou na Ašsku. Připomněla jak největší ašské zaměstnavatele, textilní závody Tosta, Ohara a Krajka, kovoobrábějící podniky RND/TOS,  Kovo a Aritmu, tak i komunitní život v Aši. Život v pohraničí nebyl jednoduchý ani v 60. letech. Poté, co se v 50. letech v Aši hromadně bouralo, muselo se v těch šedesátých zase hodně stavět, aby bylo kde ubytovat nově přicházející dělníky s vnitrozemí a ze zahraničí. Vzniklo postupně několik panelových sídlišť.

Výstava dále potom ukázala několik klíčových událostí československých ale i ašských dějin, šedesátá léta byla na katastrofy bohatá. Požár ašského evangelického kostela, započetí destrukce evangelického hřbitova a také invazi vojsk Varšavské smlouvy. Fotografie nás zanesly na sportovní a kulturní akce, seznámily nás se spolky a sdruženími a ukázaly úspěchy ašských fabrik. Kromě informačních panelů bylo k vidění několik dalších věcí, například model barevny Tosty na Okružní ulici, plakáty ke spoustě kulturních akcí, výroční zprávy podniků, odznaky, medaile, vlajky, uniforma.

Osobně jsem spokojen. Bylo to informativní, záživné a se správnou délkou. Několik věcí mě zde opravdu zaujalo, vracel jsem se k nim několikrát. Díky.

Plakát: Muzeum Aš